Zemřel jeden z posledních pamětníků němé éry, bavič a herec Mickey Rooney

Legendární bavič a nejen filmový, ale i televizní a divadelní herec Mickey Rooney, jeden z důležitých členů (druhoválečné) generace klasického Hollywoodu, zemřel 6.4.2014 v požehnaném věku 93 let.

Rooney víceméně celý svůj život strávil hereckými rolemi. Už ve svých patnácti měsících se dočkal spolu se svými rodiči, vaudevillovými herci, prvního „hereckého partu“ v divadelní muzikálové komedii A Gaiety Girl. Na pódiu se od té doby začal cítit jako ryba ve vodě. Další průlom nastal v jeho šesti letech. Mezi léty 1927 až 1934 si celkem v 78 krátkých komediích zahrál postavu Mickeyho McGuirea, která pocházela z populární komiksové série Toonerville Trolley. V roce 1932, kdy byla série přerušena, si dal pseudonym Mickey Rooney. Po skončení série se už plně „zapojil“ do studiového systému a ve stejném roce, kdy byla ukončena, podepsal smlouvu s MGM. V následujících letech spolupracoval s význačnými hereckými osobnostmi jako byly například Judy Garlandová, Lionel Barrymore či Spencer Tracy. Populární byla zejména série filmů soustředících se na postavu Andy Hardyho. V prvním filmu z této série A Family Affair (1937) si zahrál právě se zmíněným Barrymorem.

Mickey Rooney

Ovšem teprve role ve filmu Boys Town režiséra Normana Tauroga, kde si se slavným Tracym Rooneym poprvé zahrál, je považována za jeho průlomovou: jednalo se totiž o jeho víceméně první vážnou roli. V roce 1939 byl za ní oceněn „Mladým Oscarem“ (Juvenile Academy Award). Jeho herectví po dalších pěti letech přerušila druhá světová válka. Ale ani tam se neztratil: za frontou sloužil především jako bavič bojem otupělých jednotek.

Jeho kariéra po válce prudce poklesla, nicméně ani tak se úplně nevyhýbal velkým jménům. V roce 1948 si opět zahrál po boku Garlandové v dalším Taurogově filmu Words and Music. V letech 1954 – 1955 poté běžela jeho první televizní série The Mickey Rooney Show: Hey, Mulligan. V roce 1958 spolupracoval například s Deanem Martinem či Frankem Sinatrou v zábavné varietní show Club Oasis. V dalších letech se objevil v několika zásadních filmech jako To je ale bláznivý svět (1963) či Černý hřebec (1979). Ačkoliv byla tato léta již jen odrazem jeho někdejších výborných hereckých výkonů, přece jen se dočkal několika ocenění. V roce 1964 byl oceněn Zlatým Glóbem za roli v televizním seriálu Mickey a o 17 let později obdržel za roli v televizním filmu Bill vedle Zlatého Glóba ještě cenu Emmy. Z tohoto hlediska ovšem představoval pro Rooneyho milník rok 1983: tehdy totiž získal Oscara za celoživotní přínos. Ani tehdy jeho kariéra neskončila. Tu de facto zakončil až svou smrtí. Všechna čest.

Duben 8, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *