Zlořečení (Evilspeak) – Satan v počítači – recenze

Na vojenské škole je nevzhledný outsider Stanley (Clint Howard) neustále šikanován spolužáky i učiteli. Studenti mu ničí jeho projekty, ve sportovních aktivitách je všemi ponižován a za trest dostává na starost různé manuální úkoly, jako je např. vyklízení starého sklepa pod školní kaplí. Právě tam Stanley objeví propriety používané k dávným temným rituálům – budovu totiž zakládal středověkou inkvizicí hnaný mnich Esteban, přisluhovač Ďábla. Začne s černou magií koketovat, a když se situace zhorší a jeho utrpení na škole překročí snesitelnou mez, rozhodne se využít svůj objev ke krvavé pomstě…

flying

Hororový film Zlořečení pochází z roku 1981 a dost silně připomíná o pět let starší film Carrie od Briana De Palmy. Tam sice byly schopnosti hlavní hrdinky způsobeny darem telekineze, kterážto byla zpochybňována jako nástroj Satana postavou nábožensky fanatické matky, zatímco ve Zlořečení je toto spojení již konkretizováno, avšak strukturu vyprávění a dusnou atmosféru oba snímky sdílejí. Jejich tempo je spíš pomalejší, je na nich znát postupná plíživá gradace napětí a v závěru vrcholí krvavým masakrem.

Relativně zajímavým zpestřením oproti obdobným satanským filmům je ten fakt, že hrdina v něm s nadpřirozenými silami komunikuje skrze textový editor ve starém školním počítači. Takže když do něj zadá pár vět v latině, vyjede mu anglický překlad, může si v něm udělat seznam rekvizit pro provedení rituálu, přičemž když mu schází posvěcená hostie, na monitoru počítače se objeví nápis: „Neúplná data.“ Během rituálu pak na obrazovce vyskakují abstraktní obrazce a texty, které je třeba nahlas pronášet. Nutno říct, že to celé působí trochu komicky, a to nejen z hlediska toho, že je ta použitá technologie v dnešních měřítkách evidentně značně zastaralá. Dokonce to ze začátku vyvolává dojem, že film bude spíš hororovou komedií než čistokrevným hororem, ale není tomu tak.

evilspeak8big

Hlavní hrdina je bohužel dost nesympatický a není úplně jednoduché s ním soucítit a přát mu jeho pomstu, na to je to až moc velký nekňuba a slaboch. Záporáci (tzn. skoro všechny ostatní postavy kromě několika slečen, jejichž úloha ve filmu končí tím, že ukážou nahá prsa) jsou však na druhou stranu správně odpudiví a motivace k jejich zlikvidování poskytují v dostatečné míře, čímž se ten pocit zadostiučinění v patřičně brutálním finále vyrovnává. Herecké výkony odpovídají požadavkům osmdesátkového hororového béčka.

Spíš než na nechutnosti a krvavé efekty si ale snímek potrpí především na budování nervózní atmosféry a na stupňujícím se napětí v očekávání toho, co neodvratně musí přijít. Až na výjimky (smrt školníka) tak na nějakou krev dojde pořádně opravdu až v závěru a kromě tradičních utrhaných končetin a usekaných hlav na pozadí pekelných ohňů film nabízí i pár neotřelejších nápadů (penetrace čela kněze hřebem z krucifixu, lidožravá prasata…). Celkově těch originálních nápadů ale není zas až tolik, aby to slibované efektní vyvrcholení bylo dostatečným vykoupením za čekání na něj. Kromě pár chvilek s počítačem (a s báječnou vedlejší postavou svérázného školního kuchaře) je film místy až příliš zdlouhavý a rozhodně nevybočující z toho, co bylo možné vidět už v řadě jiných, i průměrných hororů na podobné téma.

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA, 1981, 89 min
Režie:
Eric Weston
Hrají: Clint Howard, R. G. Armstrong, Joe Cortese, Don Stark, Charles Tyner, Richard Moll, Sue Casey, Lenny Montana

Květen 2, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *